Kasetony sufitowe

Kasetony sufitowe
Kasetony sufitowe to kolejny element wykończeniowy pomieszczenia (obok paneli układanych na ścianach i podłogach). Są one bardzo popularne na rynku, ponieważ dzięki nim, w prosty sposób można uzyskać piękny efekt. Istnieją trzy rodzaje kasetonów (podział ze względu na sposób wytwarzania): kasetony powstałe dzięki metodzie tłoczniowej, kasetony powstałe dzięki metodzie wtryskiwania i kasetony powstałe dzięki ekstruzji.

Wyżej wymienione rodzaje różnią się ze względu na jakość, najlepsze kasetony to te, które powstały dzięki metodzie ekstruzji (z pianki poliestrowej). Wyróżniają je przede wszystkim dwie cechy: niezwykła gładkość powierzchni oraz piękne i kolorowe wzory, np. kasetony o fakturze drewna, świetnie komponujące się z panelami ściennymi bądź podłogowymi. Dodatkową zaletą kasetonów powstałych dzięki ekstruzji jest to, że posiadają one funkcje tłumienia dźwięków i ocieplania pomieszczenia.
Montaż kasetonów sufitowych.
Powierzchnia, na której będziemy montować kasetony, powinna być przede wszystkim twarda i sucha (nie ma różnicy czy jest to ściana otynkowana, betonowa, drewniana, itd.). Jeśli kasetony, które zamierzamy zamontować, są kasetonami styropianowymi, możemy je bezpośrednio przykleić do sufitu (oczywiście przed rozpoczęciem klejenia należy dokładnie rozplanować ich układ, żeby potem nie okazało się, że przykładowo zabraknie nam materiału).
Klej. Do kasetonów zaleca się kleje szpachlowe, na bazie żywic akrylowo-styrenowych (oczywiście tak naprawdę każdy producent poleca do swoich wyrobów inne kleje). Kiedy już zakupimy odpowiedni produkt, można przejść do samego klejenia. Klej nakładamy na kaseton w kilku punktach, aby mieć pewność, że przyklei się on dobrze do powierzchni. Po nałożeniu kleju kaseton przykładamy do sufitu o dociskamy. Gotowe.
Kasetony to niezwykle użyteczny materiał wykończeniowy, bowiem nie tylko jest łatwy w montażu i pięknie wygląda, ale również jest prosty w użytkowaniu: można go czyścić na sucho i na mokro, w razie potrzeby można go również malować farbami.