Montaż paneli podłogowych

Montaż paneli podłogowych
Przed montażem: Zanim zajmiemy się montażem paneli podłogowych, powinniśmy upewnić się, czy odpowiednio przygotowaliśmy pod nie powierzchnię. Jeśli spełnia ona następując kryteria: równa, sucha, czysta, wytrzymała, to możemy zabrać się do dalszej pracy. Warto wiedzieć, że… •    Zakładając panele w pomieszczeniu z jednym oknem, układamy je równolegle do padania promieni słonecznych, aby nie było widać między nimi złączeń. •    Jeśli w danym pomieszczeniu znajdują się dwa okna, to panele układamy zgodnie z promieniami padającymi z okna położonego naprzeciwko wejścia. •    Zanim rozpoczniemy montaż paneli, powinniśmy zostawić je w opakowaniu do dwóch dni w temperaturze pokojowej. Materiały niezbędne do montażu: Kliny dystansowe, podkład do eliminacji odgłosu kroków (chyba, że panele są pokryte warstwą tłumiącą), klocek odbojowy, folia paroizolacyjna PE, piła, młotek, łyżka stolarska, masa wypełniająca, linka, szpachla, itp. Montaż: 1.    Pierwsza warstwa to folia proizolacyjna PE o grubości 0,2 mm, która chroni panele przed wilgocią. 2.    Następnie należy zastosować podkład do eliminacji odgłosu kroków.

Układamy go pod tym samym kątem, pod którym będziemy układać panele.
3.    Ważne jest, aby przed rozpoczęciem układania paneli dokładnie obliczyć szerokość ostatniego panelu, który nie może być węższy niż 50 mm (w innym przypadku należy przyciąć pierwszy rząd). Podczas obliczeń należy uwzględnić odległość ostatnich rzędów od ściany.
4.    Pierwszy rząd należy ułożyć „piórem w kierunku do ściany”, w następnym kontynuować. W pierwszych dwóch rzędach nie używamy kleju, gdyż najpierw należy sprawdzić, czy panele są dobrze przycięte oraz czy podłoga jest prosta.
5.    Jeżeli wszystko jest w porządku – rozpoczynamy klejenie. Przyklejamy do siebie jedynie panele (nie należy przyklejać paneli do podłogi!).
6.    Sklejone rzędy należy ściągnąć ściskami, które wyeliminują niechciane szczeliny.
7.    Po ułożeniu wszystkich rzędów paneli należy poczekać, aż wyschnie klej, co trwa około 15 godzin.
Montaż paneli do dosyć skomplikowana sprawa, więc warto jest poradzić się osoby doświadczonej.