Panele ścienne

Panele ścienne
Obok niezwykle popularnych ostatnimi czasy paneli podłogowych dużym zainteresowaniem cieszą się również panele ścienne. Tradycyjnie, ściany naszych mieszań od wewnątrz ozdabiamy tapetą, regipsami lub malujemy różnego typu farbami.

Już od jakiegoś czasu możemy również pokusić się o kupno paneli ściennych, które nie tylko idealnie będą pasować do podłogi lub sufitu (i to nie tylko również wyłożonych panelami), ale ich zaletą jest też to, że nadają się one do montażu nawet na nierównych ścianach.
Sam sposób montażu tego rodzaju paneli jest raczej prosty, gdyż nie wymagają one wcześniejszego tynkowania ścian. Tak więc przy ich użyciu szybko i przede wszystkim „czysto” przeprowadzimy remont danego pomieszczenia. Panele ścienne układa się na konstrukcji drewnianej, dzięki czemu między ścianą a panelową konstrukcją powstaje pusta przestrzeń. Nie jest to jednak wadą, ale zaletą ściennych paneli. Dlaczego? Ano dlatego, że przestrzeń tą można na przykład wykorzystać do ułożenia przewodów elektrycznych (zamiast kłopotliwego kłucia ściany).
Warto wiedzieć, że panele ścienne pełnią rolę tłumików, dzięki czemu w pomieszczeniu, w którym są one zamontowane z pewnością nie będzie kłopotliwego echa, które psuje przytulność wnętrza. Dodatkowo panele te są w pewnym sensie termoizolacją, dzięki której ciepło wytworzone przez nas we wnętrzu domu, zatrzymamy w środku, zamiast pozwalać mu uciekać przez cienkie ściany.
Uwaga!: Paneli ściennych nie należy montować w pomieszczeniach, gdzie problemem może okazać się wilgoć, m.in. w łazienkach, czy w saunach. Wyjątkiem są tu panele PCV, które mogą pełnić rolę glazury, a w montażu są prawie o połowę tańsze.
Podsumowując, panele ścienne są nie tylko estetycznym sposobem na wykończenie danego wnętrza, ale posiadają też inne zalety: można je montować na nierównych powierzchniach, z pewnością są materiałem dużo trwalszym niż farba lub tapeta, są łatwe w utrzymaniu – można je myć, a także tłumią dźwięki oraz w pewnym sensie są termoizolatorami. Niestety jako materiał drewniany są łatwopalne, co może być argumentem do tego, aby nie montować ich na przykład w kuchni.