Parkiety egzotyczne

Parkiety egzotyczne
Coraz większą popularność w Polsce zyskują egzotyczne gatunki drzew, które wykorzystywane są do tworzenia drewnianych paneli podłogowych. Gatunki drzew, o których tu mowa, pochodzą głównie z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki i Ameryki Południowej.

Co jest takiego szczególnego w tego typu drewnie? Przede wszystkim zachwycają jego właściwości mechaniczne i fizyczne, do których zalicza się m.in. stabilność podczas zmian wilgotności oraz duża twardość. Dodatkowo egzotyczne drewno posiada niespotykane w polskich gatunkach drzew usłojenie oraz barwę, dzięki którym można aranżować wnętrza według indywidualnych gustów konsumentów.
Najpopularniejsze gatunki importowanych drzew to:
•    Azjatyckie:
- merbau – panele w kolorze ciemno-brązowym i mało wyrazistych słojach, czasem brązowo –czerwonym, charakteryzujące się dużą stabilnością i twardością.
- teak – jego drewno jest tradycyjnie wykorzystywane do budowy statków, ale też mebli ogrodowych i podłóg. Świetnie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach, np. saunach i łazienkach.
- palisander – panele z charakterystycznym zawiłym usłojeniem, w specyficznym kolorze – połączeniu barwy czekoladowej, czarnej i fioletowej.
- akacja indonezyjska
- zebrano
•    Amerykańskie:
- jatoba – zwana Diamentową Czereśnią, czy Wiśnią Brazylijską. Panele o kolorze brązowo-czerwonym, niezwykle stabilne i twarde. Jedne z najpopularniejszych gatunków drewna na świecie.
- lapacho – pod tą nazwą kryje się około 250 gatunków drzew. Są to drzewa wiecznie zielone o purpurowych kwiatach. Kolor ich drewna przechodzi od żółci przez zieleń i czerwień do brązu, a nawet czerni. Drewno posiada wyraźne i zawiłe usłojenie.
- tauari
- morado
- grapia
•    Afrykańskie:
- afromosia
- doussie – drewno w kolorze złoto-pomarańczowym i wyrazistych słojach. Wykorzystywane głównie do wykończeń schodów i podłóg ze względu na swą dużą twardość.
- iroko – drewno wykorzystywane głównie do wykończeń. Jego kolor zbliżony jest do teaku.
- badi – zwane też Złocistym Mahoniem. Drewno w kolorze pomarańczowym, charakterystyczną cechą jest to, że na wykończonej powierzchni widoczne są „mieniące się warkocze”.
- wenge – drewno niezwykle ciężkie i stabilne, dzięki czemu odporne na ścieranie.