Podłogi bambusowe

Podłogi bambusowe
Podłogi bambusowe są jednym z rodzajów, popularnych ostatnimi czasy,  paneli egzotycznych. Podłogi wykonane z drewna bambusowego charakteryzują się m.in. niezwykłym wyglądem, a także dużą odpornością na ścieranie, co jest cechą bardzo pozytywną, ponieważ dzięki temu, panele bambusowe mogą być stosowane zarówno na powierzchniach intensywnie użytkowanych, jak i na tych użytkowanych mniej. Drewno bambusowe nie przypomina żadnego innego drewna dostępnego na rynku.

Bambus nie jest bowiem drzewem a rodzajem traw, które szybko rosną i „drewnieją”, a ich maksymalna wysokość sięga nawet do 30 metrów. Jest to świetna alternatywa w związku z zagrożeniem wykorzystania niektórych naturalnych zasobów Ziemi, w tym twardego drewna egzotycznego.
Jak powstaje podłoga bambusowa? Przede wszystkim bardzo ważny jest moment ścięcia bambusa, ponieważ jego wiek i pochodzenie odgrywają znaczną rolę dla jego właściwości: barwy i twardości. Również czynniki zewnętrzne wpływają na grubość oraz kolor drewna bambusowego, nadając mu odcień ciemniejszy lub jaśniejszy. Po ścięciu bambus wymaga szybkiej obróbki, ponieważ jego dłuższe składowanie powoduje ciemnienie drewna oraz zwiększa jego podatność na ataki insektów, grzybów i bakterii, co z kolei prowadzi do pojawienia się na powierzchni drewna nieestetycznych przebarwień.
Uwaga: Do bambusowych parkietów przemysłowych łodyga bambusa po ścięciu przecinana jest na wąskie pasma, a następnie jest poddawana procesowi strugania, co odsłania jej biało-żółtą powierzchnię.
Istnieją 4 rodzaje parkietów bambusowych: bambus jasny płaski, bambus jasny sztorcowany, bambus karmel płaski i bambus karmel sztorcowany. Niedawno na rynku pojawił się również bambus prasowany, który charakteryzuje się dużą twardością i stabilnością. Jeżeli chodzi o kolorystykę to naturalny kolor drewna bambusowego jest jasno-złoty, natomiast po obróbce zmienia się na brązowy.
Podłogi bambusowe są inwestycją całkowicie ekologiczną.