Postarzanie parkietów

Postarzanie parkietów
Podczas wyboru paneli podłogowych bardzo ważny jest ich wygląd, na który składa się nie tylko barwa, ale również usłojenie i struktura drewna. Coraz modniejsze stają się wnętrza aranżowane na styl rustykalny, czyli taki, który łączy ze sobą elementy należące do różnych epok.

Zaskakujące, jak odpowiednio dobrany parkiet może zmienić nasze wnętrze w awangardową aranżację.
Aby uzyskać efekt naturalności drewna, współcześni projektanci podkreślają, jak ważne jest zachowanie jego oryginalnego usłojenia. Dawniej (a właściwie tradycyjnie) podczas wyrabiania mebli lub imitacji drewnianych podstawową zasadą było zachowanie symetrii słojów, które dzisiaj zostało zupełnie odrzucone. Symetria bowiem (zdaniem współczesnych projektantów) zdradza, że dany element drewniany został w jakiś sposób sztucznie wytworzony. Dzisiaj, aby stworzyć drewniany parkiet w stylu rustykalnym, należy zachować naturalną strukturę słojów na drewnie. Dodatkowo najnowsze technologie sprawiają, że w niedługim czasie lśniący nowością parkiet zmieni się w powierzchnie drewnianą raczej patynową, która będzie wyglądać, jakby pamiętała wiele pokoleń mieszkańców.
Co charakteryzuje długowieczną podłogę? Przede wszystkim nierówna powierzchnia z licznymi wgłębieniami. Dzięki najnowszej technologii taki efekt możemy otrzymać w krótkim czasie i nie wpłynie on w żaden sposób na wytrzymałość i jakoś drewna naszego parkietu, a wręcz przeciwnie.
Jak pielęgnować postarzony parkiet? Po pierwsze należy pamiętać, że tego typu parkietu się nie cyklinuje, ponieważ proces ten odsłania nowe drewno, niszcząc przy tym efekt postarzenia. Pielęgnacja powinna polegać na olejowaniu podłogi, dzięki czemu drewno nasyca się kolorystycznie, a to podkreśla niezwykłość danej powierzchni.
Postarzenie podłogi w znacznym stopniu wpływa na wygląd całego wnętrza. Jest to proces coraz popularniejszy szczególnie wśród osób, którym zależy na osiągnięciu rustykalnego charakteru danego pomieszczenia.