Zakup paneli podłogowych

Zakup paneli podłogowych
Zakup paneli podłogowych to ważna inwestycja. Dwie najważniejsze cechy paneli, na które każdy z nas zwraca uwagę podczas ich zakupu to: kolor i wytrzymałość na ścieranie. Wybór koloru jest najmniej skomplikowaną sprawą, ponieważ wystarczy dopasować barwę do wystroju wnętrza, w którym zamierzamy zamontować dane panele.

Gorzej sprawa wygląda ze ścieralnością, gdyż nie każdy z nas się na tym zna. Jak można się domyśleć, panele w pomieszczeniach używanych intensywniej wymagają większej wytrzymałości na ścieranie. Ścieralność podaje się zwykle w obrotach (wg. Tabera) i dla pomieszczeń typu biuro, czy holl ścieralność paneli powinna wynosić powyżej 15000 obrotów, natomiast dla pomieszczeń mniej użytkowanych, jak np. sypialnia, czy przedpokój powinna wynosić jedynie do 5000 obrotów.
Warto wiedzieć, że panele sprzedaje się w m2, dlatego przed udaniem się do sklepu należy dokładnie obliczyć, ile tych metrów jest nam potrzebnych (mimo wszystko należy zakupić trochę więcej paneli, ponieważ mogą się one przydać, jeśli w pomieszczeniu, w którym zamierzamy je zamontować, znajduje się np. wiele rur, wnęk lub załamań).
Kiedy udajemy się do sklepu po panele podłogowe, powinniśmy zakupić również inne materiały, które są niezbędne podczas montażu tych paneli. Powinniśmy więc (oprócz paneli) zakupić:
•    Klej – bezwodny, do drewna, klasy B-3.
•    Pianka podkładowa lub folia proizolacyjna PE, które nie tylko nie pozwalają na bezpośredni kontakt między podłożem i panelami, ale dodatkowo chronią panele przed wilgocią.
•    Ściski – niezbędne, jeśli chcemy uniknąć szpar między panelami.
•    Dobijak – kolejny przyrząd, dzięki któremu, podczas montowania paneli, unikniemy niechcianych szpar.
•    Kliny – niezbędne do zachowania odpowiedniej odległości między zewnętrznymi rzędami paneli a ścianą (podłoga panelowa to tzw. podłoga pływająca, czyli zmieniająca swą objętość pod wpływem czynników zewnętrznych, m.in. wilgoci, czy temperatury).
•    Listwy wykończeniowe.
Dobrze zapakowane panele muszą być owinięte folią, natomiast rogi, wpusty i pióra powinny być chronione przez karton żebrowy. Paczki zwykle zawierają od 8 do 10 sztuk paneli podłogowych.